Za porudžbine na teritoriji Republike Srbije preko 5.000,00 dinara poštarina je besplatna.

+381 (0)60 185 2000

tajnedugovecnosti@gmail.com

Za porudžbine na teritoriji Republike Srbije preko 5.000,00 dinara poštarina je besplatna.

Parolova NI, Kornienko EA, Antonov PV, Egorova MB, Gorbunov EF, Dmitrienko MA

Inovativni pristup infekciji H. pylori kod dece

Primjena shema eradikacijske terapije infekcije Helicobacter pylori u pedijatrijskoj praksi praćena je ne samo velikim brojem nuspojava na lijekove, već i mogućnošću recidiva i ponovne infekcije, što smanjuje učinkovitost liječenja u starijoj dobi. Posljednjih godina došlo je do značajnog smanjenja učinkovitosti eradikacijske terapije kod infekcije H. pylori [5,10] povezano je prvenstveno s povećanjem rezistencije bakterija na antibiotike, što ukazuje na potrebu razvoja alternativne metode liječenja. [1,21]. Osim toga, treba uzeti u obzir da se prisustvo H. pylori ne manifestira uvijek u obliku hronične infekcije. Stoga je pitanje primjerenosti propisivanja antibakterijskog liječenja u pozadini asimptomatske infekcije prilično relevantno. Masovna upotreba antibiotika postepeno ustupa mjesto modificirajućem učinku na crijevnu mikrobiotu. Ugovor iz Maastrichta [3] navodi da je jedno od obećavajućih područja u liječenju infekcije H. pylori upotreba sojeva probiotika otpornih na kiselinu, [12, 15] kao pomoćne anti-Helicobacter terapije.

Djelovanje probiotika je višestruko i nije ograničeno na jednostavnu kolonizaciju crijeva [2]. Probiotici utiču na sastav i funkciju komenzalne mikrobiote:

  • moduliraju odgovor epitelnih ćelija i imunološkog sistema; vraćanje
  • integriteta crijevne barijere smanjenjem translokacije bakterija i makromolekula; smanjuju težinu upale
  • želučane sluznice [16]; inhibiraju patogenu aktivnost bakterija
  • proizvodnjom antibakterijskih peptida i kratkolančanih masnih kiselina, smanjuju lokalni pH u lumenu crijeva, stvarajući nepovoljne uvjete za razvoj patogena; stimuliraju proizvodnju epitelnog mucina, što dovodi do smanjenja sposobnosti patogena da se vežu epitelne stranice
  • smanjuju adheziju i inhibiraju rast H. pylori na epitelnim ćelijama želuca zbog proizvodnje laktata [6] i bakteriocina [2], inhibiraju ureazu H. pylori [9]

Brojne studije pokazuju visoku efikasnost probiotika ne samo kao adjuvansa [7,8,14,17,19,20,22], već i kao oblik monoterapije za infekciju H. pylori [13,18]. U Rusiji je 2014. godine razvio Helinorm, koji sadrži supstancu Pylopass™, specifičan soj Lactobacillus reuteri, koji je u stanju da se specifično koagregira sa H. pylori, kao rezultat koje pridruženi patogen ne može pričvrstiti na sluznicu želuca i eliminirati se iz nje na prirodan način [1]. Cilj našeg istraživanja bio je da se utvrdi efikasnost leka Helinorm u monoterapiji infekcije H. pylori kod dece, kao i da se proceni uticaj na incidencu neželjenih reakcija na lek i procenat eradikacije u kombinaciji sa standardnim šemama lečenja. antihelikobakter terapija.

Pod našim nadzorom bilo je 49 djece (20 djevojčica i 29 dječaka) u dobi od 9 do 17 godina sa hroničnim HP-povezanim oboljenjima gastroduodenalne zone: 47 djece (96%) s hroničnim gastroduodenitisom, 2 osobe sa čirom na dvanaestopalačnom crijevu (DU) (4 %), koji ranije nisu primali terapiju eradikacije. Sva djeca su podvrgnuta fibroezofagogastroduodenoskopije (FEGDS) po konvencionalnoj tehnici uz uzimanje uzoraka za biopsiju sluzokože antruma i tijela želuca, kao i duodenuma i njihov naknadni morfološki pregled. Prilikom procene morfoloških promena korišćena je vizuelna analogna skala (VAS) (Aruin LI, 1996) prema kojoj je određivan stepen (blag, umeren, teški) mononuklearne i neutrofilne infiltracije, atrofije žlezda, intestinalne metaplazije i izvršena je kvantitativna procjena kontaminacije sluznice HP bakterijama, određivanje njenih oblika (bakterijskih, koknih), njihovog procentnog omjera i preferencijalne lokalizacije (u jamama, na površini).

Raspodjela u grupe je izvršena u skladu sa odabranom šemom terapije. U 1. grupu uključeno je 17 djece sa kratkom anamnezom i umjereno izraženim gastroenterološkim tegobama. Prema rezultatima endoskopskog pregleda u ovoj grupi preovladavao je ekstenzivni površinski gastritis umjerene težine (64,5%) u kombinaciji sa površinskim duodenitisom (88,2%). Sva
deca su tokom 4 nedelje primala monoterapiju Helinormom u dozi
od 1 kapsule (200 mg) dnevno, tokom obroka, sa malom količinom vode.

Kontrolnu grupu činilo je 16 djece koja su primila klasičnu shemu eradikacije. U skladu sa preporukama ESPGHAN-a i NASPGHAN-a optimalnim se smatraju sheme koje predstavljaju kombinaciju inhibitora protonske pumpe sa 2 antibiotika: amoksicilin + klaritromicin/amoksicilin + metronidazol/klaritromicin + metronidazol [9]. Dodavanje bizmut trikalijum dicitrata standardnoj trostrukoj terapiji omogućava povećanje njene efikasnosti, prema nacionalnim kliničkim preporukama [3].

Odabrali smo shemu eradikacije: omeprazol + amoksicilin + metronidazol + preparati soli bizmuta

Doziranje lijekova je prilagođeno starosti. Trajanje tretmana je 10 dana. Sva djeca u ovoj grupi imala su dugu istoriju gastroenteroloških tegoba različite težine (umjerene do intenzivne). Prema rezultatima endoskopskog pregleda, preovladavali su ekstenzivni površinski gastritis umjerene težine (50%), fokalni antralni gastritis (25%), erozivni antralni gastritis (18,8%) u kombinaciji sa površinskim duodenitisom (81,2%).

U 3. grupi 16 djece je primilo gornju shemu eradikacije u trajanju od 10 dana u kombinaciji sa Helinormom. Trajanje terapije lekom Helinorm je bilo 4 nedelje. U ovu grupu spadala su djeca sa teškim tegobama i dugotrajnom gastroenterološkom anamnezom, ali također nisu primala prethodnu eradikcijsku terapiju. Kod endoskopskog pregleda preovladavao je ekstenzivni površinski gastritis (68,8%), erozivni antralni gastritis (25%) u kombinaciji sa površinskim duodenitisom (100%). Kod dvoje djece (12,5%) dijagnosticiran je čir na dvanaestopalačnom crijevu bez znakova krvarenja. Za procjenu dinamike tegoba korišten je upitnik za sljedeće simptome: bol u trbuhu, podrigivanje, žgaravica, mučnina, povraćanje, poremećaji defekacije, promjene okusa, osip po tijelu. Intenzitet simptoma pacijent je bilježio prije, tokom cijele terapije (10 dana) i nakon njenog završetka kontrolnim pregledom. Dinamika stanja pacijenta do 10. dana terapije prikazana je na slici 1.

Statistički značajne razlike u podnošljivosti shema eradikacije nismo utvrdili, ali su gastrointestinalni simptomi kod pacijenata koji su primali Helinorm brže prestali, poremećaji okusa su bili rjeđi, nije bilo pojačanja bolova u trbuhu i promjene prirode defekacije.

Da bi se procijenila efikasnost terapije (ne ranije od 6 sedmica nakon njenog završetka) urađen je ponovljeni FEGDS sa uzorkovanjem za biopsiju sluzokože antruma i tijela želuca, kao i duodenuma. Za dijagnozu H. pylori korišteni su AMA® brzi ureazni test (proizvođač AMA LLC, St. Petersburg, Rusija), 13C karbon urea test disanja, ili 13C UBT (HeliforceTM, proizvođača Beijing Richenforce Science Technology Co. , Ltd., Kina), Helic-test pomoću indikatorskih epruveta (proizvođač AMA LLC, Sankt Peterburg, Rusija), a izvršeno je morfološko ispitivanje uzoraka biopsije uz procjenu morfoloških promjena na vizualno analognoj skali Aruin LI.

Prema rezultatima kontrolnog pregleda, uspješna eradikacija u primjeni standardne terapije H. pylori postignuta je kod 68,75% djece u 2. grupi. Monoterapija Helinormom u 1. grupi bila je efikasna u 50% slučajeva, u kombinaciji sa šemom kvadroterapije u 60% slučajeva u 3. grupi. U početku su grupe pacijenata bile heterogene, jer su distribucija i primena terapije vršeni na osnovu objektivnog statusa i trajanja bolesti.

Međutim, u grupama koje su koristile Helinorm, na pozadini dobre podnošljivosti liječenja, nuspojave su bile rjeđe uočene, a manifestacije upalnih promjena na sluznici želuca bile su značajno smanjene u odnosu na kontrolnu grupu (Sl. 1)

Naša studija je potvrdila da Helinorm ima izraženu antiHelicobacter aktivnost i dobar sigurnosni profil, što je veoma važno u pedijatrijskoj praksi. Njegova upotreba kao pomoćnog sredstva u terapiji protiv Helicobacter kod djece čini se vrlo obećavajućom, posebno u slučajevima otkrivene infekcije H. pylori bez apsolutnih indikacija za eradikaciju. Kod površinskog gastritisa monoterapija Helinormom ima prednosti u odnosu na standardnu terapiju, jer bolje ublažava kliničke manifestacije i morfološke promjene želučane sluznice, što je povoljan faktor u smanjenju rizika od razvoja atrofičnog gastritisa na duži rok

Literatura:

1. Busjahn A., D. Jordan H., Mehling K., Holt K., Aria S., Lang K. Smanjenje količine Helicobacter pylori primjenom Lactobacilus reuteri DSMZ17648 // Časopis “Attending doctor”, 2015, br. 2, str. 52-56.

2. Drozdova SN, Kornienko EA, Serebryanaya NB Probiotici kao način povećanja efikasnosti eradikacije Helicobacter pylori kod dece // Russian Medical Journal, 2005, vol. XIII, br.3, str. 168-170.

3. Ivashkin VT, Mayev IV, Lapina TL, Sheptulin AA Preporuke Ruskog gastroenterološkog udruženja za dijagnozu i liječenje infekcije Helicobacter pylori kod odraslih // Ruski časopis za gastroenterologiju, hepatologiju, koloproktologiju, 2012, br.1, str. 87 -89.

4. Kornienko EA Helicobacter pylori infekcija u djece. Moskva: Izdavačka kuća GEOTAR-Media, 2011, str. 233.

5. Tsukanov VV, Amelchugova OS, Butorin NN et al. Savremeni aspekti eradikacije Helicobacter pylori // Časopis „Therapeutic Archive” (“Terapevtičeskij arhiv”), 2013, br.2, str. 73-75.

6. Chen X., Liu XM, Tan F., Zhang Q., Zhang HP, Zhang H., Chen W. Antagonističke aktivnosti laktobacila protiv Helicobacter pylori // Journal of Food Science, 2012, vol. 77, str. 9-14

7. Dajani AI, Adnan M. Abu Hammour, Yang DH, Chung PC, Nounou M., KaiTao Y. Yuan, Zakaria M. A, Schi HS Do. Probiotici poboljšavaju odgovor na standardiziranu ili sekvencijalnu terapiju? // Saudi Journal of Gastroenterology, maj-jun 2013, vol. 19 (3), str. 113-120.

8. Emara M., Hesham S., Abdei-Aziz R. Lactobacillus reuteri u liječenju infekcije Helicobacter pylori kod pacijenata sa dispepsom: dvostruko slijepo, placebom kontrolirano randomizirano kliničko ispitivanje. Terapeutski napredak u gastroenterologiji, januar 2014, vol. 7(1), str. 4-13.

9. Goel A., Aggarwal R. Probiotici kao pomoćna terapija za eradikaciju infekcije Helicobacter pylori (Protokoli) // Cochrane Database of Systematic Reviews, 2013, Broj 10, 9 str.

10. Gold BD, Coletti RB, Abbott M. et al. Helicobacter pylori infekcija kod djece: Preporuke za dijagnozu i liječenje // Journal of Pediatric Gastroenterology and Nutrition, 2000, vol. 31, br. 5, str. 490-497

11. Graham DY, Lu H., Yamaoka Y. Izveštaj o stepenu terapije Helicobacter pylori // Helicobacter, 2007, vol. 12, str. 275-278.

12. Hamilton-Miller JM Uloga probiotika u liječenju i prevenciji infekcije Helicobacter pylori // International Journal of Antimicrobial Agents, 2003, vol. 22, str. 360-366.

13. Holz C., Busjahn A., Mehling H., Arya S., Boettner M., Habibi H., Lang C. Značajno smanjenje Helicobacter pylori opterećenja kod ljudi s neviable Lactobacillus reuteri DSM17648: Pilot studija// Probiotici i antimikrobni proteini, decembar 2014, vol. 14(1), str. 110-120.

14. Patel A., Shah N., Prajapati JB Klinička primjena probiotika u liječenju infekcije Helicobacter pylori – kratak pregled// Časopis za mikrobiologiju, imunologiju i infekcije, 2014, vol. 47, str. 429-443.

Kompletna lista literature može se naći na web stranici http://www.rmj.ru

Shopping cart