Biološki aktivni dodatak ishrani

H E L I N O R M

HELINORMTM – inovativno sredstvo za borbu protiv bakterije Helikobakter pilori (Helicobacter pylori), osnovnim uzrokom čira i gastritisa.

Helikobakter pilori-je patogena bakterija, kojom je inficirano više od 50% celokupnog svetskog stanovništva. Infekcija Helikobakter pilori može da dovede do upale sluznice želudca i dvanaestopalačnog creva.

Mnogi slučajevi čira na želudcu i dvanaestopalačnom crevu, gastritisa, duodenitisa, raka želuca su etiološki povezani sa infekcijom Helikobakter pilori.

 

KAKO DELUJE HELINORM ?

Kao rezultat mnogogodišnjih ispitivanja, naučnici su otkrili poseban soj lakobakterija koje imaju specifična antihelikobakterijska delovanja. Ovaj soj je dobio komercijalni naziv Pylopass TM . Upravo je on i stvarni početak HELINORMA R .

Osobenost ovih lakobakterija se ogleda u tome da prepoznaju površinske receptore ćelijskog zida Helikobakter pylori i vezuju se sa njima. Formiraju se takozvani ko-agregati, koje se na jedinstven način, prirodnim putem preko crevnog trakta izbacuju iz organizma., što potpomaže smanjenju rizika pojave obolenja želudca i dvanaestopalačnog creva.

HELINORM je metabiotik (ne sadrži žive bakterije, nego njihove metabolite, u ovom slučaju – metabolite laktobakterije (Pylopass), zbog toga dospevši u želudac, počinje delovati odmah i pomaže:

  • u smanjenju količine Helicobacter pylori u želudcu
  • u sniženju rizika nastajanja čira i gastritisa
  • u otklanjanju diskonforta u želudcu i poboljšanju varenja
  • u podršci balansu mikroflore želudca.

Sastav (za 1 kapsulu): “Pylopass TM (inaktivirane bakterije probiotskog soja Lactobacillus reuteri)-200 mg., laktoza (nosač), komponente kapsule: želatin,, dioksid titana (boja); silicijum dioksid (antitaložni agens).

Oblast primene: Biološki aktivni dodatak ishrani-sadrži metabolite probiotskog soja lakobakterija (među njima nukleotide). Proizvedeno od sirovine PylopassTM.

Preporuke za primenu: Deca preko 6 godina starosti po 1 kasulu, 1 put dnevno za vreme jela, a odrasli po 1 kapsulu, 2 puta na dan za vreme jela. Period uzimanja preparata je 4 nedelje.

Neželjene reakcije: Individualno nepodnošenje komponenti. Pre početka uzimanja preparata preporučuje se konsultacija sa lekarom. Pre početka davanja preparata deci preporučuje se konsultacija sa lekarom pedijatrom.

Oblik preparata: kapsule po 324 mg

Pakovanje: 28 kapsula

Način čuvanja: Čuvati na suvom i nedostupnom deci mestu na temperature ne većoj od +25 o C.

Rok upotrebe: 3 godine. Preparat nije lek.

Napomena: Proizvod nije zamena za raznovrsnu ishranu. Ne prekoračivati preporučenu dnevnu dozu. Proizvod nije namenjen deci mlađoj od 6 godina, trudnicama, dojiljama i osobama preosetljivim na njegove sastojke.

Proizvođač: OOO “KRAFT”, Sankt Peterburg, Ruska Federacija.
Proizvedeno u Ruskoj Federaciji. Uvoz iz Ruske Federacije.
Proizvodnja odgovara: ISO 9001, ISO 22000
Potvrda o državnoj registraciji u Rusiji: br:
N o AM.01.07.01.003.R.000254.09.20 od 18.09.2000 g.TU10.89.19-010-56264254-2020
Ekskluzivni uvoznik i distributer za: Srbiju, Hrvatsku, BiH, Albaniju, Severnu
Makedoniju, Sloveniju I Crnu Goru“ je: “TAJNE DUGOVEČNOSTI” doo,
Gospodar Jovanova 14A; Beograd, Srbija. Tel. +381 (0)62 162 91 41;
Email: tajnedugovecnosti@gmail.com www.tajnedugovecnosti.com
www.helinorm.rs
Upisan u bazu dijetetskih proizvoda Ministarstva zdravlja Republike Srbije:
Broj: 15100/2019 od 03.10.2019.

Opšte informacije o HELINORM®-u

Aktivna aktivna supstanca HELINORM®-a je komponenta Pilopass™. Naučnici su ga izolovali tokom detaljnog proučavanja 8.000 različitih sojeva bakterija. Pilopass™ je patentirani sastojak koji sadrži laktobacile Lactobacillus reuteri osušene koji se specifično koagregiraju u stomaku sa Helicobacter pylori i smanjuju bakterijsku kontaminaciju želuca.

Pilopass™ se proizvodi fermentacijom pod strogo kontrolisanim uslovima proizvodnje. Fermentacija probiotika se kontroliše kvantitativno brojem formiranih ćelija, a u slučaju Pilopass-a fermentacija se kontroliše kvalitativno, odnosno stepenom koagregacije.

Za razliku od probiotika, HELINORM® sadrži inaktivirane ćelije koje izdržavaju promene uslova okoline. Prilikom transporta i skladištenja HELINORM®-a nije potrebno održavati određenu temperaturu.

Preporuke za upotrebu

Deca starija od 6 godina: 1 kapsula 1 put dnevno uz obrok. Odrasli 1 kapsulu 2 puta dnevno uz obrok. Trajanje prijema – 4 nedelje. Pre upotrebe, preporučljivo je konsultovati lekara.

Kontraindikacije

Individualna netolerancija na komponente (inaktivirane bakterije probiotičkog soja Lactobacillus reuteri, nosač kukuruznog dekstrina, agens protiv zgrušavanja aerosil, želatin).

Helicobacter pilori: istorija otkrića jedne bakterije

Da saznate više. Informacije o preparatu

Danas je popularno gledište da su sve bolesti uzrokovane nervima. Ovo je delimično tačno, ali opipljivije supstance su takođe uzrok razvoja bolesti. Dakle, već oko 10 godina, lečenje čira na želucu zasniva se na uništavanju, odnosno iskorenjivanju, patogenog mikroorganizma – Helicobacter pylori. Lekari su ustanovili vezu između vitalne aktivnosti ove bakterije u sluzokoži gastrointestinalnog trakta i razvoja peptičnog ulkusa.

Istina, to se nije dogodilo odmah. Poznanstvo sa Helicobacter pilori se oteglo mnogo godina. Prvi put su naučnici još 1875. godine otkrili spiralno oblikovanu bakteriju u sluzokoži ljudskog stomaka, ali pošto se pokazalo da je nemoguće održati njen rast na tada poznatim veštačkim podlogama, zaboravili su na mikroorganizam. Kasnije, 1893, 1899. i 1974. godine, slične bakterije su opisane u različitim zemljama, ali je tek 1979. godine „otkrivena“ Helicobacter pylori u punom smislu te reči. Australijski naučnici Robin Voren i Beri Maršal ne samo da su bili u stanju da izoluju ovaj mikroorganizam iz uzoraka ljudske sluznice želuca, već su naučili i kako da ga kultivišu na veštačkim hranljivim podlogama. Štaviše, Voren i Maršal su predložili da je u većini slučajeva razvoj čira na želucu uzrokovan infekcijom ovim mikroorganizmom. Za šta su, nakon što su drugi istraživači utvrdili tačnost ove pretpostavke, 2005. godine dobili Nobelovu nagradu za medicinu.

Helicobacter pilori se s pravom može nazvati jedinom te vrste. Samo ova bakterija može postojati u agresivnom kiselom okruženju želuca. Zbog prisustva flagela, Helicobacter pylori je u stanju da se kreće i vrlo brzo upada u sluznicu želuca. Pored toga, bakterija povećava zaštitno lučenje amonijaka, koji neutrališe kiselo okruženje želuca oko sebe. Ove dve karakteristike omogućavaju bakteriji Helicobacter pilori da se pričvrsti za zidove želuca i tamo postoji mnogo godina. Istovremeno, otpadni proizvodi bakterija izazivaju zapaljenske procese u sluzokoži želuca i dvanaestopalačnog creva, usled čega se formiraju erozije i čirevi i povećava rizik od razvoja malignih neoplazmi. Sve ove karakteristike primorale su lekare da obavezno testiraju prisustvo ove bakterije kod pacijenata sa peptičnim ulkusom i karcinomom želuca, kako bi, ukoliko se otkrije, sproveli kurs antibiotske terapije.

Prevencija Helicobacter pylori: bolje sprečiti nego lečiti

U stvari, bakterije nisu naši poslednji prijatelji. Oni neprimetno obavljaju neophodan posao unutar našeg tela. Naš zadatak je samo da obezbedimo da se neprijatni susedi ne pojave među takvim „prijateljima“. Helicobacter pylori je jedan od njih. Prodirući u gastrointestinalni trakt i razmnožavajući se tamo pod povoljnim uslovima, ova bakterija može izazvati ozbiljne zdravstvene probleme. Ali ovo se može izbeći: dovoljno je samo voditi računa o prevenciji infekcije.

Osnova ove prakse je elementarna lična higijena. Operite ruke pre jela – učili su nas u detinjstvu. Ovo pravilo je uvek relevantno. Namirnice koje to zahtevaju takođe treba oprati.

Poznato je da se Helicobacter pylori prenosi sa osobe na osobu kontaktom u domaćinstvu. To znači da ako znate da je ovaj mikroorganizam pronađen kod nekog od članova vaše porodice, treba da budete oprezni, na primer, da ne jedete iz zajedničkih posuda, ali što je najvažnije, da se proverite na prisustvo Helicobacter pylori . Na sreću, za to postoji dovoljan broj testova i dijagnostičkih procedura. Kao preventivnu meru, takve testove treba redovno sprovoditi. Naučnici smatraju da je udeo nosilaca Helicobacter pylori među ljudima veoma značajan. Kod nekih, prisustvo bakterija se možda ne odražava ni na koji način, dok kod drugih može izazvati razvoj gastritisa ili peptičnog čira.

Neophodno je pratiti opšti tonus tela i održavati opšti imunitet svim raspoloživim sredstvima. Pošto slabljenje zaštitnih funkcija bilo koje vrste, patogeni mikroorganizmi dobijaju priliku da se aktivno razmnožavaju i negativno utiču na telo. Načini održavanja imuniteta na odgovarajućem nivou su izuzetno jednostavni i svima poznati. Važno je da se pravilno hranite, vodeći računa da svi potrebni elementi u tragovima i vitamini budu prisutni u ishrani, i da se dobro odmorite, što uključuje ne samo dovoljnu količinu sna tokom dana, već i fizičku aktivnost. Poznato je da svež vazduh i postupci kaljenja pomažu jačanju imuniteta, dok je dovoljno samo da se ujutru istuširate i redovno provetravate prostoriju u kojoj se nalazite. i, naravno, veselo i pozitivno raspoloženje, jer faktori stresa doprinose nastanku mnogih bolesti upravo zato što slabe ukupan imunitet organizma.

Kako dolazi do zaražavanja sa Helicobacter pylory ?

Proces unošenja bakterije Helicobacter pylori u ljudsko telo još uvek nije temeljno proučen. Naučnici sugerišu da se infekcija može uhvatiti pijući prljavu vodu i hranu, ali uglavnom bliskim kontaktom sa već zaraženom osobom. Tokom studija sprovedenih u Sjedinjenim Državama, pokazalo se da su 50% članova porodica onih ljudi koji su zaraženi Helicobacter pylori takođe nosioci ove infekcije. U retkim slučajevima možete dobiti infekciju od kućnih ljubimaca.

Poznato je da prisustvo Helicobacter pylori u telu ne znači nedvosmislen razvoj peptičnog ulkusa. Pored karakteristika samih bakterija, njihova patogenost zavisi i od stanja ljudskog tela, posebno od njegovog imunološkog statusa. Poznato je da značajan procenat ljudi zaraženih Helicobacter pylori ne pokazuje znakove patologije. Bakterije mogu neko vreme da ostanu u usnoj duplji i različitim delovima gastrointestinalnog trakta, a zatim se izbace iz organizma prirodnim putem, bez ikakvog lečenja.

Pa ipak, ulazeći u telo, ove bakterije aktivno utiču na sluznicu želuca. Pošto su prevazišli zaštitni sloj sluzi, oni se fiksiraju na površini sluzokože i počinju da proizvode enzime koji povećavaju kiselost životne sredine i koncentraciju amonijaka. Štaviše, pod uticajem otpadnih produkata bakterija dolazi do uništenja zaštitnog sloja sluznice želuca, što znači da hlorovodonična kiselina, koja je deo digestivnog soka, može direktno da utiče na zidove creva, izazivajući opekotine. Istovremeno, toksini koje proizvodi sam Helicobacter pylori utiču na ćelije epitela želuca, uzrokujući njihovu smrt. Odavde do čira nije daleko.

Simptomi infekcije Helicobacter pylori

Prilično je teško sumnjati na prisustvo Helicobacter pilori u telu. Činjenica je da je infekcija ovom bakterijom često asimptomatska. To znači da se samo na osnovu prisustva određenih simptoma apsolutno ne može utvrditi da li je osoba zaražena Helicobacter pilori ili ne. Konačno se možete uveriti da je bakterija Helicobacter pilori odsutna tek nakon prolaska posebnog lekarskog pregleda.

Sa razvojem inflamatornih bolesti (čir na želucu ili dvanaestopalačnom crevu, erozivni gastritis, gastroduodenitis) na pozadini infekcije Helicobacter pilori, klinička slika će odgovarati bolesti.

Dalje, navodimo neke od simptoma koji ukazuju na probleme u funkcionisnju gastrointestinalnog trakta. Ako ih imate, obavezno se obratite lekaru!

  • Česta gorušica. Gorušica nastaje usled „izbacivanja“ želudačnog soka iz želuca nazad u jednjak. Sluzokoža jednjaka, za razliku od želuca, nije prilagođena zaštiti od agresivnih faktora želudačnog soka. Tako nastaje hemijska i enzimska opekotina. On je taj koji izaziva peckanje i neugodnost – žgaravicu.
  • Težina u stomaku. Bol i nelagodnost u stomaku, koji nestaju ili se, naprotiv, povećavaju nakon jela.
  • Promena apetita. Tačnije, kršenje procesa zasićenja: ili vas stalno muči glad, čak i nakon jela, ili obrnuto – zasićenje se javlja prebrzo.
  • Kršenje aktivnosti creva sa poremećajem stolice. Problemi sa defekacijom, kada se konstipacija smenjuje sa dijarejom.
  • Podrigivanje nakon jela. Podrigivanje je nehotično ulazak male količine vazduha ili hrane iz želuca u usnu duplju, obično praćen karakterističnim zvukom vazduha koji izlazi kroz usta.
  • Mučnina – neprijatna bolna senzacija u epigastričnom predelu, grudima, ustima, često koja prethodi povraćanju.
  • Loš zadah. Takav simptom može ukazivati ne samo na zubne bolesti, već i na poremećaje gastrointestinalnog trakta.

Samo lekar može postaviti dijagnozu, pravilno dijagnozirati i propisati lečenje.

Koje bolesti izaziva Helicobacter pylori?

Prisustvo Helicobacter pylori u telu ne mora nužno izazvati razvoj bolesti. Ali ako je telo oslabljeno, postoje problemi sa imunološkim sistemom, bakterije će verovatno iskoristiti priliku da se aktivno razmnožavaju, što će gotovo sigurno dovesti do razvoja gastritisa.

Gastritis je „najneznačajnija“ patologija koja se može razviti u prisustvu Helicobacter pylori u telu. Ovaj koncept kombinuje inflamatorne ili degenerativne promene u sluzokoži želuca. Neko vreme bolest može biti asimptomatska, ali pre ili kasnije će se pojaviti znaci patologije. Prvi simptomi gastritisa su: težina u stomaku nakon jela, bol u gornjem delu stomaka, mučnina, povraćanje, podrigivanje, gubitak apetita, sivkasto-beli premaz na jeziku, gubitak težine. U toku bolesti i lečenja, neki simptomi mogu nestati, a zatim se ponovo pojaviti. Osnova lečenja gastritisa je eliminisanje uzroka njegovog nastanka, a terapija lekovima se koristi za ublažavanje bolova i efekata upale.

Peptički čir na želucu i dvanaestopalačnom crevu je još jedna moguća posledica „poznanstva” sa bakterijom Helicobacter pylori. Glavni simptom ovih bolesti je bol u gornjem delu stomaka ili u pupku. Pored toga, čir je često praćen podrigivanjem, žgaravicom, povraćanjem i mučninom. Mnogi pacijenti pate i od zatvora. Ako bolest traje dugo, razvija se nesanica i malaksalost, opšta slabost.

Trenutno, kompleksni tretman peptičnog ulkusa podrazumeva eliminaciju infekcije Helicobacter pylori uz pomoć terapije koja ima za cilj smanjenje kiselosti želuca i zarastanje oštećenja sluzokože – čireva. Važna komponenta lečenja su antibakterijski lekovi. Danas ovakvih lekova ne manjka, , zbog nedostatka kontrole upotrebe antibiotika, lekari se suočavaju sa akutnim problemom rezistencije na antibiotike nekih sojeva bakterija. Rezistencija bakterija na antibiotike može značajno da smanji efikasnost lečenja, pa lekari izričito savetuju odbijanje samolečenja i uzimanje samo lekova koje prepiše specijalista. U nekim slučajevima za lečenje se koriste hirurške metode. U svakom slučaju, neophodan uslov za uspešno lečenje peptičnog ulkusa je dijeta.

Trenutno je praktično dokazana veza između prisustva Helicobacter pilori u ljudskom telu i razvoja peptičnog ulkusa. Brojne studije to potvrđuju. Opšteprihvaćena medicinska praksa danas podrazumeva međutim obavezno sprovođenje čitavog spektra dijagnostike prisustva ove bakterije kod svih pacijenata sa gastritisom, peptičnim ulkusom i tumorima sluzokože želuca.

Najzad, savremena medicina sve više govori o vrlo verovatnoj zavisnosti od Helicobacter pylori i nastanku raka želuca.

Zašto je Helicobacter pylori opasan?

Čini se, kako mala bakterija može biti opasna? Zaista, jedan mikroorganizam, ma koliko bio patogen, neće izazvati ozbiljne zdravstvene probleme. Ali to je nevolja, oni ne žive sami. Čak i u nepovoljnim uslovima za sebe, značajan broj potencijalno patogenih bakterija u našem telu stalno živi, ali kada dobiju priliku da se slobodno razmnožavaju i aktivno komuniciraju sa oslabljenim organima i sistemima tela, nema sumnje da će njihov broj, i stoga će se opasnost značajno povećati.

Poznato je da Helicobacter pylori može postojati u gastrointestinalnom traktu apsolutno asimptomatski. Ali opasnost ne treba potcenjivati. Uz aktivnu reprodukciju ove bakterije, minimum koji se može očekivati je zapaljenje želudačne sluzokože, što znači da vam je gastritis zagarantovan.

Ali infekcija Helicobacter pylori može imati ozbiljnije posledice. Dokazana je veza između vitalne aktivnosti bakterija i razvoja peptičnog ulkusa želuca i duodenuma. Postoje i studije koje pokazuju vezu između prisustva Helicobacter pylori i formiranja kanceroznih tumora sluzokože želuca. I iako ova teorija ima protivnike, pacijenti sa čirom na želucu se bez greške testiraju na prisustvo bakterije Helicobacter pylori.

Sve ovo sugeriše da je nemoguće potceniti opasnost od prisustva ove vrste bakterija u telu. Dovoljno sredstvo za prevenciju biće periodično testiranje na prisustvo Helicobacter pylori. Ali najispravnije bi bila poseta specijalistu – gastroenterologu, koji će precizno dijagnostikovati i propisati terapiju. Nemojte biti lenji i idite kod specijaliste kako biste takođe isključili mogućnost komplikacija.

Pilopass™ je aktivni sastojak u HELINORM®-u

Pilopass™ je patentirani sastojak koji sadrži laktobacile Lactobacillus reuteri osušene koji se specifično koagregiraju u stomaku sa Helicobacter pylori i smanjuju bakterijsku kontaminaciju želuca.

Pilopass™ se proizvodi fermentacijom pod strogo kontrolisanim uslovima proizvodnje. Pošto je sposobnost koagregacije najvažniji faktor, proizvodnja Pilopass™ je standardizovana na nivou koagregacije. Ovaj metod se razlikuje od tradicionalnih metoda proizvodnje probiotika 1 , u kojima se fermentacija vrši samo do određenog broja ćelija. To znači da se fermentacija Pilopass™ proizvoda vrši sve dok se ne postigne najveća agregabilnost.

1 Artjukhova S.I., Gavrilova Iu.A. Upotreba probiotika i prebiotika u biotehnologiji za proizvodnju bioproizvoda. Monografija, – 112 str., Omsk, – 2010.

Mehanizam dejstva

Zbog jedinstvenog mehanizma interakcije, Pilopass™ se koagregira sa Helicobacter pyori, što smanjuje ukupnu bakterijsku kontaminaciju želuca, a ovo, zauzvrat, smanjuje rizik od gastritisa i čira na želucu i dvanaestopalačnom crevu. Površinska struktura Pilopass™ sadrži adhezivne molekule koji prepoznaju i vezuju se za površinske receptore Helicobacter pylori. Nakon što dođe do koagregacije u želucu, ceo proizvod koagregacije se izlučuje iz tela kroz gastrointestinalni trakt. Pilopass™ se vezuje isključivo za Helicobacter pylori i ne utiče na mikrofloru digestivnog trakta.

Pravilna ishrana je ključ zdravog stomaka

Najmanji poremećaj normalnog procesa varenja stvara povoljne uslove za uvođenje i razvoj patogenih bakterija u gastrointestinalnom traktu. Helicobacter pylori nije izuzetak. A to znači da treba pokušati da se održi integritet i performanse gastrointestinalnog trakta. Od fundamentalnog značaja u ovom pitanju je ishrana: kako, kada i šta jedete. Ne govorimo o pridržavanju nekih strogih dijeta, dovoljno je poštovati jednostavna pravila.

Glavna stvar je da jedete redovno i da ne "grizete", jedete sendviče, čips i druge grickalice tokom dana. Vaš stomak treba da stekne naviku da proizvodi želudačni sok u određeno vreme kako bi proces varenja hrane bio najefikasniji.

Nemojte biti revnosni sa začinima. Prekomerne količine soli, bibera i začina iritiraju sluznicu želuca i stoga mogu dovesti do narušavanja njenog integriteta. Kao što znate, takozvana teška hrana je takođe štetna za stomak: meso, masna hrana, pržena hrana. Možda ih ne vredi potpuno isključiti iz ishrane, ali ograničavanje potrošnje i praćenje metoda kuvanja, preferirajući nežne metode obrade, je dobrodošlo.

Univerzalna preporuka za pravilnu ishranu je više povrća, voća i bobičastog voća (sa izuzetkom kiselih – povećavaju kiselost želuca). Obavezno uključite prva jela u svoju ishranu. Pokušajte da ograničite unos jednostavnih ugljenih hidrata, drugim rečima, slatkiša. Ako je mikroflora u crevima na odgovarajućem nivou, onda se patogeni mikrobi u želucu i crevima neće imati za šta „uhvatiti“.

Kako dijagnostikovati prisustvo Helicobacter pilori?

U 70% slučajeva, infekcija bakterijom Helicobacter pilori se možda neće manifestovati na bilo koji način. Važno je sprečiti moguće bolesti izazvane ovim bakterijama. Zbog toga se preporučuje periodično ispitivanje na prisustvo bakterije Helicobacter pilori.

U arsenalu lekara postoji nekoliko testova za identifikaciju bakterije Helicobacter pilori:

1. ELISA za antitela (IgA, IgM, IgG) na Helicobacter pilori. Test je laboratorijska biohemijska studija koja vam endoskopije želuca i duodenuma. Uzeti uzorak tkiva sluzokože proverava se na prisustvo ureaze i antigena Helicobacter pilori, podvrgava se histološkom pregledu, kao i kulturološkom pregledu sa izolacijom patogena na veštačkim hranljivim podlogama.

omogućava da odredite sadržaj imunoglobulina karakterističnih za dati patogen u krvi.

2. Detekcija DNK bakterije Helicobacter pilori u fecesu lančanom reakcijom polimeraze.

3. Ureazni test disanja, koji se zasniva na određivanju 14C- ili 13C-ugljen-dioksida u vazduhu koji osoba izdahne. Pojavljuju se kao rezultat razgradnje uree obeležene ugljenikom bakterijama, koju pacijent pije pre testiranja.

Međutim, najpouzdaniji način za određivanje bakterije Helicobacter pilori je biopsija koja se izvodi tokom endoskopije želudca duodenuma. Uzeti uzorak tkiva sluzokože proverava se na prisustvo ureaze I antigena Helicobacter pylori, podvgava se histološkom pregledu, kao i kulturološkom pregledu sa izolacijom patogena na veštačkim podlogama.

Samo gastroenterolog može izabrati najprikladniji metod za Vas.